‎‎ ‎‎ مهندسی صنايع نوين

پايگاه جامع مهندسي صنايع ايران ، پايگاه گسترده اينترنتي فارسي‌زبان مهندس مصطفي هاشم‌‌زاده در حوزه مهندسي صنايع

 
 

پايگاه جامع مهندسي صنايع ايران

 

سه‌شنبه  12 اردی‌بهشت‌ 1385

 

بررسي واحدهاي درسي رشته مهندسي صنايع در دوره كارشناسي (BSIE)

دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا در كاليفرنيا

 

به قلم مهندس مصطفي هاشم‌زاده  - متخصص و محقق در حوزه مهندسي صنايع

 

مقدمه :

دانشگاهها ،‌ جايگاه رشد و باروري دانش و فناوري در هر كشوري به شمار مي‌آيند و بي‌ترديد خاستگاه پرورش نيروي انساني موردنياز صنعت نيز ، دانشگاههاي صنعتي كشورها مي‌باشند . از اين رو ، مجهز بودن دانشگاههاي صنعتي كشورمان به متدهاي نوين آموزشي و همچنين امكانات و تجهيزات بروز و پيشرفته ، شرط بقاي صنعت ما در دنياي رقابتي امروز دهكده جهاني خواهد بود . در اين راستا ، خودارزيابي دانشگاههاي كشور و سنجش بازدهي آموزشي آنها ،‌ در پيشبرد اهداف و سياستهاي وجودي اينگونه دانشگاهها ضروري مي‌نمايد . در اين سلسله مقالات به معرفي ، تشريح و تبيين عملكرد دانشكده‌هاي مهندسي صنايع در دانشگاههاي نامي جهان خواهيم پرداخت تا بدينگونه ، معياري از نقطه‌اي كه دانشگاههاي صنعتي ما امروز بر آن ايستاده‌اند ، حاصل آوريم . نخستين گام را با دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا در كاليفرنياي ايالات متحده برمي‌داريم و به بررسي اهداف آموزشي ، واحدهايي كه دانشجويان در اين دانشگاه مي‌گذرانند و امكانات تحصيلي فراهم آمده براي دانشجويان ، خواهيم پرداخت .

 

الف -  معرفي محدوده جغرافيايي دانشگاه

در ابتدا به معرفي اجمالي محيطي كه دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا در آن واقع گرديده است مي‌پردازيم :

شهر پومونا كه در ايالت كاليفرنيا (كاليفرنيا ، پرجمعيت‌ترين ايالت[1] ايالات متحده بوده و در جنوب غربي آن و  در مجاورت اقيانوس آرام قرار دارد و با ايالات آريزونا ، نوادا و اورگن و نيز كشور مكزيك همسايه مي‌باشد و مركز آن ساكرامنتو است) واقع است شهري مسكوني - تجاري - صنعتي در حومه لوس‌آنجلس بوده و به دليل آب‌وهواي مطلوب ، محل پرورش مركبات و سبزيجات به شمار آمده و محصولات آن صنايع غذايي ، كاغذ ، فلز ، محصولات پلاستيكي و مواد شيميايي مي‌باشند ؛ پومونا كه از سرعت رشد بالايي برخوردارست بيشتر شهرت خود را از دانشگاه پلي‌تكنيك خود به عاريت گرفته است .

 

ب- معرفي دانشكده‌ مهندسي دانشگاه و اهداف تحصيلي آن

دپارتمان مهندسي صنايع و ساخت اين دانشگاه در دانشكده مهندسي قرار گرفته و ساير دانشكده‌هاي دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا عبارتند از :

1-      دانشكده كشاورزي

2-      دانشكده مطالعات تجاري و بازرگاني

3-      دانشكده مطالعات آموزشي و تركيبي

4-      دانشكده طراحي محيط زيست انسان

5-      دانشكده هنر ، ادبيات و علوم اجتماعي

دانشكده مهندسي اين دانشگاه ، خود داراي دپارتمانهاي ذيل مي‌باشد :

1-                  دپارتمان مهندسي هواوفضا

2-                  دپارتمان مهندسي شيمي و مواد

3-                  دپارتمان مهندسي عمران

4-                  دپارتمان مهندسي كامپيوتر و برق

5-                  دپارتمان فناوري مهندسي

6-                  دپارتمان مهندسي صنايع و ساخت

7-                  دپارتمان مهندسي مكانيك 

همچنين در اين دانشكده ، دوره‌هاي كارشناسي ارشد ذيل ، در دپارتمانهاي مرتبط ارائه مي‌گردد :

1-      مهندسي برق

2-      مديريت مهندسي

3-      مهندسي مكانيك

4-      مهندسي ساختمان و بنا

تمامي واحدهاي دوره كارشناسي دانشكده مهندسي به تاييد مجمع اعتباري مهندسي و تكنولوژي (ABET) رسيده است و بر اين اساس ، فارغ‌التحصيلان اين دانشكده داراي توانمنديهاي ذيل خواهند بود :

ü       توانمندي در بكارگيري دانش رياضي ، علوم كاربردي و تكنيكهاي مهندسي .

ü       توانمندي در طراحي و هدايت آزمايشات و نيز تجزيه و تفسير داده‌ها .

ü       توانمندي در طراحي سيستم ، اجزا و فرايندها در جهت برآوردن نيازها .

ü       توانمندي در فعاليت در گروههاي كاري .

ü       توانمندي در شناخت ، فرموله كردن و حل مشكلات مهندسي .

ü       توانمندي در درك و فهم مسووليتهاي حرفه‌اي و اخلاقي .

ü       توانمندي در برقراري ارتباطات موثر .

ü       توانمندي در درك و فهم تاثير تكنيكهاي مهندسي در مفاهيم عمومي و اجتماعي .

ü       توانمندي در درك و فهم نياز به يادگيري در طول زندگي و توانمندي به ايجاد خوداشتياقي در اين راه .

ü       توانمندي در درك و فهم مباحث روز .

و بالاخره :

ü       توانمندي در استفاده از تكنيكها و مهارتها و ابزار نوين مهندسي در فعاليتهاي مهندسي .

مواردي كه برشمرديم مبنا و اساس واحدهاي درسي در دانشكده مهندسي دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا بوده و دانشجويان از بدو ورود ، به رسالتي كه بايستي پس از پايان تحصيلات خود ، آن را بر دوش داشته باشند توجيه مي‌گردند تا بدانند كه تمامي اين فعاليتها و تلاشها ، چه اهدافي را دنبال مي‌نمايد و اين آن چيزيست كه مسوولين دانشگاه از آن به عنوان "فرهنگ مهندسي" نام مي‌برند ؛ حال پرسشي كه به ذهن متبادر مي‌شود آنست كه آيا مسوولين و سياست‌گذاران دانشگاههاي ايران در بومي‌سازي اين نوع تفكرات و آفرينش يك "فرهنگ مهندسي ايراني" بر مبناي ويژگيها و نيازهاي خاص كشورمان ايران ، موفق بوده‌اند ؟! آيا جو حاكم بر دانشگاههاي ايران ، انگيزه دانشجويان را در جهت مطالعات و پژوهشهاي آزاد مرتبط با رشته تحصيلي خود ، تقويت مي‌نمايد ؟! آيا بنابر آنچه تاكنون بسيار عنوان شده ، دانشجويان مي‌توانند در فضاي ايجاد شده در دانشگاههاي كشور ، به هدفي فراتر از گذراندن واحدهاي درسي خود – كه آن هم اغلب از طريق از بر نمودن مفاهيم و فرمولهاي مبهم و نامانوس و يا ارائه پروژه‌هاي از پيش انجام شده و برگرفته از منابع گوناگون اينترنتي و غيراينترنتي صورت مي‌پذيرد – بپردازند ؟! آيا مي‌توان دانشجويان را در تمامي آنچه به هنگام فارغ‌التحصيلي بايد بدانند اما نمي‌دانند ، تقصيركار دانست ؟! ...

 

ج – معرفي دپارتمان مهندسي صنايع دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا

پس از مروري بر دانشگاه و دانشكده مهندسي آن ، اينك به هدف اصلي خود - دپارتمان مهندسي صنايع و ساخت - مي‌پردازيم :

در اين دپارتمان دو رشته تحصيلي ارائه مي‌گردد : مهندسي صنايع و مهندسي ساخت‌وتوليد . رييس دپارتمان ، دكتر سادات بوده و اعضاي هيات علمي آن را هشت تن تشكيل مي‌دهند كه در اين ميان حضور دكتر سيما پريساي و دكتر كامران عابديني ، مايه خوشبختي و از نگاهي ديگر سبب تاسف است ؛ خوشبختي از حضور دو تن از اساتيد نامور ايراني در دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا و تاسف از اين باب كه مهندسي صنايع ايران و دانشجويانش ، مدتهاست كه محروم از توان علمي اين اساتيد هستند . به عنوان نمونه ، سيما پريساي ، در سال 1352 از دانشگاه صنعتي شريف با رتبه ممتاز فارغ‌التحصيل گرديد و بلافاصله كارشناسي ارشد خود را در دانشگاه استون واقع در بيرمنگام انگلستان در رشته مديريت و فناوري توليد ، به سال 1354 اخذ نمود و سرانجام در سال 1375 با مدرك دكترا از دانشكده مهندسي صنايع و سيستم دانشگاه كاليفرنياي جنوبي شهر لوس‌آنجلس فارغ‌التحصيل گرديد و هم‌اكنون تدريس نه درس از دروس دپارتمان را بر عهده دارد كه به هنگام بررسي واحدهاي درسي ، نام اين دروس را ذكر خواهيم نمود .   

دپارتمان مهندسي صنايع و ساخت ، هميشه نگران موفقيت فارغ‌التحصيلان خود در ورود به دنياي صنعت و فعاليت مهندسي آنها بوده است ؛ همچنين ، دپارتمان پيرامون چارت درسي خود نيز همواره نگران بوده است : آيا واحدهاي درسي ارائه شده ، نيازهاي صنعت و كار را برآورده مي‌نمايد ؟ به اين منظور ، همواره ارزيابيهايي از پيشرفت فارغ‌التحصيلان و ارزش و اهميت واحدهاي درسي كه آنها در دپارتمان گذرانده بودند به عمل مي‌آيد . اين ارزيابيها هر سه‌ماه يكبار و بر مبناي داده‌هايي كه شوراي مشاوره صنعت دپارتمان در اختيار آنان قرار مي‌دهد ، به انجام مي‌رسد ؛ اين داده‌ها نتيجه تحقيقاتيست كه از فارغ‌التحصيلان و صاحبكاران آنان در محيط كار به عمل مي‌آيد . چنانچه در درسي نياز به تغيير احساس شود به دقت از سوي دانشكده مورد تجزيه‌وتحليل قرار مي‌گيرد و در صورت ايجاد تغيير در يكي از واحدهاي درسي ، كنترل اثربخشي آن در دستور كار قرار خواهد گرفت . از اين طريق است كه دپارتمان ، ساليانه چهار بار ، از بروز بودن و مدرن بودن واحدهاي درسي خود اطمينان حاصل ميِ‌نمايد . شايد بتوان واحدهاي ارتباط با صنعت را در دانشگاههاي ايران ، نظير شوراي مشاوره صنعت دپارتمان تصور نمود ؛ واحدي كه نگارنده ، تصور گنگ و مبهمي از اثربخشي آن در ماهيت وجوديش و در انجام وظايفي كه بايد ايفا كند ، در ذهن دارد و علامت سوالي كه از پيش چشمانش كنار نرفته است ! گاهي بر اين باور مي‌شويم كه انتقاد ، منتقد را نيز از اينكه رسالت خود را در انتقاد مي‌بيند و بيان كاستيها ، نقصها و واقعياتي نه چندان خوشايند از پيرامون خود ، تا چه اندازه مكدر مي‌سازد و آرزوي رسيدن به كمال را بارورتر ...

اينك زمان آن رسيده تا به بررسي واحدهاي درسي دوره كارشناسي مهندسي صنايع دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا بپردازيم ؛ اين نكته قابل ذكر است كه در پلي‌تكنيك پومونا تاكيد خاصي بر روي فعاليتهاي غيرتئوريك وجود دارد و بخشي از نمره بسياري از دروس را نمره آز آن درس به خود اختصاص مي‌دهد ؛ از اين رو دپارتمان مهندسي صنايع داراي آزمايشگاهها و تجهيزات مناسبيست تا بستر را در راه حصول هدف فوق‌الذكر فراهم نمايد ؛ بر اين اساس به هنگام ذكر دروس ، واحد آزمايشگاه آنها نيز – در صورتي كه داراي واحد آزمايشگاه باشند – قيد خواهد گرديد .   

 

د- بررسي واحدهاي دوره كارشناسي مهندسي صنايع (BSIE) در دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا

در دانشكده مهندسي دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا ، دانشجويان در كليه رشته‌ها ، نزديك به202 واحد درسي را در راستاي فارغ التحصيلي مي‌گذرانند ؛ اين واحدها در سه دسته طبقه‌بندي مي‌شوند :

Ø       دسته اول : واحدهاي هسته

Ø       دسته دوم : واحدهاي پشتيباني

Ø       دسته سوم : واحدهاي عمومي

در رشته مهندسي صنايع ، دانشجويان شصت واحد تحت‌عنوان واحدهاي هسته ، شصت‌وهشت واحد تحت عنوان واحدهاي پشتيباني و شصت‌وهشت واحد تحت عنوان واحدهاي عمومي مي‌گذرانند كه به معرفي اين واحدها مي‌پردازيم :

 

د - الف :واحدهاي هسته رشته مهندسي صنايع دانشگاه پلي‌تكنيك پومونا

واحدهاي هسته ، تخصصي‌ترين واحدهاي هر رشته به شمار مي‌آيند و شايد بتوان آنها را به نوعي با واحدهاي تخصصي اجباري در دانشگاههاي ايران معادل دانست . در جدول ذيل شرحي كامل بر اين دروس را بيان نموده‌ايم :

 

نام درس

شرح درس

تعداد واحد

مباني مهندسي فاكتورهاي انساني

اين درس توسط دكتر عابديني ارائه مي‌گردد و به مطالعه فيزيولوژيكي ، بيومكانيكي و روحي – رواني انسانها پرداخته و تاثير اين عوامل را بر روي مهندسي و طراحي اجزا ، ماشينها ، توليدات ، ابزار ، محيط و تاسيسات بررسي مي‌نمايد .

4 واحد (3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

اصول سيستمهاي مهندسي صنايع

به معرفي مفاهيم و اصول تئوري مهندسي سيستمها پرداخته و مقدمه‌اي بر تئوري و متدولوژي سيستمهاي مهندسي بيان مي‌نمايد و بر روي تكنيكهاي تحليلي در جهت پاسخگويي به نيازها ، اهداف ، تاخيرها و تقدمها ، سودمندي و نيز ارزيابي اثربخشي سيستمها مطالعه مي‌نمايد ؛ اين درس توسط دكتر پريساي ارائه مي‌گردد .

4 واحد(3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

تحقيق در عمليات يك

دانشجويان در اين درس با كاربرد تكنيكهاي بهينه‌سازي در حل مسائل صنعت و تجارت ، تكنيكهاي حمل‌ونقل ، برنامه‌ريزي عدد صحيح ، برنامه‌ريزي هدف ، فرموله‌سازي مسائل و كار با نرم‌افزارهاي مرتبط آشنا مي‌گردند ؛ ارائه با دكتر پريساي خواهد بود .

4 واحد (كنفرانس/حل مساله/نرم‌افزار)

تحقيق در عمليات دو

دانشجويان در اين درس با كاربرد تكنيكهاي تحقيق در عمليات در حل مسائل صنعت و تجارت ، تئوري صف ، آناليز ماركويان ، تئوري تصميم ، فرموله‌سازي مسائل و كار با نرم‌افزارهاي مرتبط آشنا مي‌گردند ؛ ارائه اين درس نيز بر عهده دكتر سيما پريساي است .

4 واحد (كنفرانس/حل مساله/نرم‌افزار)

شبيه‌سازي سيستمهاي گسسته

آموزش كاربرد مفاهيم و ابزارهاي شبيه‌سازي رخدادهاي گسسته در راستاي بهبود يا طراحي سيستمهاي صنعت و تجارت ؛ آموزش چگونگي جمع‌آوري ، تحقيق و اعتبارسنجي داده‌ها و تفسير نمودن خروجي نرم‌افزار ؛ اين درس نيز توسط دكتر پريساي ارائه مي‌گردد .

4 واحد(3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

برنامه‌ريزي و كنترل عمليات

آناليز و طراحي سيستمهاي برنامه‌ريزي ، زمان‌بندي و كنترل توليد ، موجوديها و خدمات به همراه كار با مدلهاي رياضي و كامپيوتري از اهداف ارائه اين درس است كه توسط دكتر كامران عابديني انجام مي‌پذيرد .

3 واحد(2 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

مباني مهندسي صنايع و ساخت

مقدمه‌اي بر مفاهيم و تكنيكهاي مهندسي صنايع و ساخت و نيز حل مسائل مقدماتي مهندسي صنايع و ساخت .

3 واحد (كنفرانس/حل مساله)

آزمايشگاه محاسبات مهندسي صنايع و ساخت

آشنايي با مباني متدهاي ديجيتالي كامپيوتري ، نمودارهاي منطقي ، برنامه‌نويسي پيشرفته و حل مسائل مقدماتي مهندسي صنايع و ساخت به كمك كامپيوتر از محتويات اين درس به شمار مي‌روند .

3 واحد(2 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

طراحي و ارزيابي كار

آشنايي با تئوري و كاربرد آناليز كار در فرايندهاي طراحي تاسيسات ، طرح‌ريزي واحدها ، ابزار و تجهيزات ؛ تكنيكهاي تحليلي اندازه‌گيري كار نظير stopwatch ، داده‌هاي استاندارد ، سيستمهاي با زمانهاي از پيش تعيين شده ، اندازه‌گيري كامپيوتري كار و نمونه‌گيري از كار .

4 واحد(3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

كنترل هزينه‌هاي صنعتي

آشنايي با رويكرد مهندسي در ثبت و ضبط هزينه‌ها و محاسبه هزينه‌هاي توليد ، آشنايي با تكنيكهاي بروز در ثبت و ضبط خودكار هزينه‌ها و توابع كنترل هزينه .

3 واحد (كنفرانس/حل مساله)

كاربرد آمار در مهندسي

آشنايي با استنتاجهاي آماري در جهت مسائل و مشكلات صنعت و خدمات ؛ آشنايي با آمار توصيفي ، توزيعهاي گسسته و پيوسته ، آزمايش فرضيه ، چارتهاي كنترل ، فاكتوريل و آناليز رگرسيون ؛ اين درس توسط دكتر سيما پريساي ارائه مي‌شود .

3 واحد (كنفرانس/حل مساله/نرم‌افزار)

برنامه‌ريزي و كنترل توليد

آشنايي با مباني سيستمهاي برنامه‌ريزي و كنترل توليد ، روشهاي پيش‌بيني ، زمان‌بندي و كنترل عمليات توليد و موجوديها ، مدلهاي كمي و سيستمهاي كامپيوتري كه از سوي دكتر كامران عابديني ارائه مي‌گردد .

3 واحد (كنفرانس/حل مساله)

طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي

آشنايي با برنامه‌ريزي و طراحي تاسيسات ، لي‌اوت و سيستمهاي هدايت مواد ؛ متدهاي آناليز كمي و تكنيكهاي كامپيوتري .

4 واحد(3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

كنترل كيفيت با متدهاي آماري

آشنايي با سيستمهاي بازرسي و تجزيه‌وتحليل كنترل كيفيت فرايندهاي ساخت و توليد ؛ تكنيكهاي كنترل فرايند ، متدهاي نمونه‌برداري ، تجزيه‌وتحليلهاي آماري و ساير روشهايي كه مديريت در راستاي كنترل هزينه و بهبود كيفيت از آنها بهره مي‌جويد .

4 واحد(3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

پروژه

اين پروژه كه مي تواند در قالب فردي يا گروهي به انجام رسد در يكي از موضوعات روز صنعت و تحت نظارت دپارتمان به انجام مي‌رسد و نتايج آن بايد به صور شفاهي و كتبي از سوي دانشجويان گزارش گردد .

3 واحد

فرايند سيستمهاي ساخت و توليد

مطالعه فرايندهاي پايه‌اي ساخت و توليد با تاكيد بر اصلاحات علمي و فني ، فناوري ، اصول فرايندها و قابليتهايشان ، انتخاب مواد و مقايسه سود و زيان فرايندها .

4 واحد(3 واحد كنفرانس/حل مساله ؛ 1 واحد آزمايشگاه)

اختياري

انتخاب درس از ميان دروس معرفي شده توسط دپارتمان خواهد بود .

3 واحد

  

 

مديريت كيفيت

مهندسي مجدد

مهندسي معكوس

الگوبرداري

شش سيگما

مهندسي ارزش

تفكر ناب


NEW !

مهندسي صنايع نوين

مهندسي صنايع نوين ، آموزه‌هاي مهندسي صنايع براي دانشجويان ، كارشناسان و مهندسين صنايع ، به قلم مهندس مصطفي هاشم‌ زاده


 

توليد ناب

سازمانهاي يادگيرنده

TRIZ

مديريت پروژه

مديريت ريسك

مديريت استراتژيك

مديريت منابع انساني

مديريت زنجيره تامين

ERP

تئوري بهينه‌سازي

تحقيق در عمليات

هيوريستيك‌ها

مهندسي فاكتورهاي انساني

مديريت دانش

تعميرات و نگهداري


 

 

 


صفحه اصلي
مديريت وبلاگ
راهنماي وبلاگفهرست مراجع


تعريف‌شناسي مهندسي صنايعتاريخ‌‌شناسي مهندسي صنايعاصول‌‌‌شناسي مهندسي صنايعگرايش‌‌‌شناسي مهندسي صنايعواژه‌‌‌شناسي مهندسي صنايعنرم‌افزار‌‌‌شناسي مهندسي صنايعحوزه‌‌‌شناسي مهندسي صنايع


NEW ! مديريت پروژه نوين

مديريت پروژه نوين ، آموزه‌هاي مديريت پروژه براي دانشجويان ، كارشناسان و مديران پروژه ، به قلم مهندس مصطفي هاشم ‌زاده


لينكهاي برگزيده

سايت تخصصي مهندسي صنايع
بتسا : مهندسي صنايع ، نرم‌افزار و مقالات
مطالب جالب پيرامون مديريتمباحث سيستمهاي نتمدل مديريت موفقمهندسان نت ايرانمديريت استراتژيكوبلاگ عليرضا مجاهديمديريت صنعتينظريه بازيهابه انديشكارامدIT + IEآهنگ صنعتمديريت برتراميد به كايزندروس آموختهمهندسي صنايع تهران شمالانجمن علمي پيام‌نور كرمانشاهخدمات مهندسي بهينه پرتوانهسته علمي دانشجويان مهندسي صنايع دانشگاه امام حسين


 

بازآوري مطالب در نشريات كاغذي و الكترونيكي داخل كشور ، با ذكر نام منبع و نويسنده ، بلامانع مي‌باشد

طراح قالب : پايگاه جامع مهندسي صنايع ايران

          پست الكترونيكي مهندس هاشم‌زاده     /     

Designed by Mr. Mustafa Hashemzadeh